考生如果觉得复习gre数学考试比较难不妨从这些题目练习开始,每篇都是按照分类给大家列举了一些典型题目,本篇主要是针对gre数学考试代数文字题型方面的典型题目及答案。下面是1-10题。 1. Brand R coffee costs $3.25 per pound and brand T coffee costs $2.50 per pound. The number of pounds of brand R in a mixture of brands R and T that costs $3.00 per pound. 1.2 答案:D 2.A manufacture packages soap powder in container of three different sizes. The amount of soap powder in a full large container could fill exactly 3 of the medium containers or exactly 5 of the small containers. If an equal number of small and larger containers are to be filled with the amount of soap powder that would fill 90 medium containers, how many small containers will be filled? A.25 B.27 C.30 D.45 E.55 答案:A 3.A rectangular floor 18 feet by 10 feet is to be completely covered with carpeting that costs x dollars per square yard. In terms of x, how many dollars will the carpeting cost? A.20x B.28x C.60x D.180x E.540x 答案:A 4. A widow received 1/3 of her husbands estate, and each of her three sons received 1/3 of the balance. If the widow and one of her sons received a total of $60,000 from the estate, what was the amount of the estate? |