人人终身学习知识网~是各类综合知识资源信息分享,提升综合素质与提高知识技能的终身学习网络平台

 找回密码
 立即注册

QQ登录

只需一步,快速开始

微信登录

微信扫码,快速开始

外研版(一起)英语四级下册Module 2 单元测试卷

[复制链接]
题型:听力题 ※难度:一般

【题目】听录音,标出正确的序号,每个句子读两遍。

(_____) (_____) (_____) (_____) (_____)


题型:听力题 ※难度:较易

【题目】听录音,选出正确的单词,每个单词读两遍。

(_____) 1. A. expensive    B. cheap    C. difficult

(_____) 2. A. send    B. bought    C. buy

(_____) 3. A. beautiful    B. helpful    C. yesterday

(_____) 4. A. cost    B. computer    C. camera

(_____) 5. A. twenty    B. nice    C. hundred


题型:听力题 ※难度:一般

【题目】听录音,选出正确的句子,每个句子读两遍。

(_____) 1. A. Dad bought a computer for me yesterday. B. Dad bought a camera a for me yesterday.

(_____) 2. A. It’s cheap B. It’s expensive.

(_____) 3. A. Is it beautiful?   B. Is it helpful?

(_____) 4. A. I want to buy a pencil. B. I want to buy a computer.

(_____) 5. A. It costs one hundred and eighteen yuan. B. It cost one hundred and eighty yuan.


题型:听力题 ※难度:一般

【题目】听录音,判断句子正(T)误(F),每个句子读两遍。

(_____) 1. This schoolbag is beautiful and cheap.

(_____) 2. I want to buy a camera.

(_____) 3. This is pen is nice, but it’s expensive.

(_____) 4. It costs two yuan. It’s cheap.

(_____) 5. This basketball costs one hundred and twenty yuan.


题型:抄写题 ※难度:较易

【题目】Copy.(抄写。)hundred  cheap  expensive  send


题型:抄写题 ※难度:较易

【题目】Copy.(抄写。)email  cost  beautiful  helpful


题型:抄写题 ※难度:较易

【题目】Copy.(抄写。)—Is it pink? —Yes, it is.


题型:抄写题 ※难度:较易

【题目】Copy.(抄写。) It’s not beautiful, but it’s helpful.


题型:抄写题 ※难度:较易

【题目】Copy.(抄写。)It costs one hundred and eighteen yuan.


题型:选择题 ※难度:一般

【题目】—Is it beautiful? (   )

—No, ______.

A.it is B.it isn’t C.it doesn’t


题型:选择题 ※难度:较易

【题目】This camera is ________. I can’t buy it. (   )

A.expensive B.nice C.helpful


题型:选择题 ※难度:较易

【题目】My mother _______ a new pen for me yesterday. (   )

A.buying B.buy C.bought


题型:选择题 ※难度:一般

【题目】This schoolbag ______ thirty dollars. (   )

A.costs B.cost C.costing


题型:选择题 ※难度:一般

【题目】I want _____ a football. But I only can ____ a pen. (   )

A.to buy; buy B.to buy; to buy C.buying; buy


题型:匹配题 ※难度:一般

【题目】Choose.(看图选出正确的句子。)

 

A. This toy bear is nice. It costs thirty yuan.

B. It’s very cheap. It only costs ten yuan.

C. This schoolbag costs one hundred and twenty yuan.

D. It’s helpful. It costs one hundred and eighty yuan.

E. This basketball costs sixty yuan. I can buy it.

1. (_____)

2. (_____)

3. (_____)

4. (_____)

5. (_____)


题型:判断题 ※难度:一般

【题目】Read and judge.(读一读,判断句子正(T)误(F)。

(_____) 1. This pen costs ten yuan.

(_____) 2. This book costs thirty yuan.

(_____) 3. This camera is expensive.

(_____) 4. It costs one hundred and twenty yuan.

(_____) 5. —I want to buy an ice cream. —It costs three yuan.


回复

使用道具 举报

小黑屋/人人终身学习知识网~是各类综合知识资源信息分享,提升综合素质与提高知识技能的终身学习网络平台

Powered by 5wangxiao

© 2007-2021 5wangxiao.Com Inc.

快速回复 返回顶部 返回列表