外研版(一起)英语四年级下册Module 2 单元测试卷
题型:听力题※难度:一般
<div><div><p>【题目】听录音,标出正确的序号,每个句子读两遍。</p><p><img src="https://picture.zhihuicn.com/2020/11/28/00/07015bbb/SYS202011280021212270696198_ST/SYS202011280021212270696198_ST.001.png" width="98" height="96" alt="" style="-aw-left-pos:0pt; -aw-rel-hpos:column; -aw-rel-vpos:paragraph; -aw-top-pos:0pt; -aw-wrap-type:inline" /> (_____) <img src="https://picture.zhihuicn.com/2020/11/28/00/07015bbb/SYS202011280021212270696198_ST/SYS202011280021212270696198_ST.002.png" width="94" height="90" alt="" style="-aw-left-pos:0pt; -aw-rel-hpos:column; -aw-rel-vpos:paragraph; -aw-top-pos:0pt; -aw-wrap-type:inline" /> (_____) <img src="https://picture.zhihuicn.com/2020/11/28/00/07015bbb/SYS202011280021212270696198_ST/SYS202011280021212270696198_ST.003.png" width="96" height="81" alt="" style="-aw-left-pos:0pt; -aw-rel-hpos:column; -aw-rel-vpos:paragraph; -aw-top-pos:0pt; -aw-wrap-type:inline" /> (_____) <img src="https://picture.zhihuicn.com/2020/11/28/00/07015bbb/SYS202011280021212270696198_ST/SYS202011280021212270696198_ST.004.png" width="93" height="81" alt="" style="-aw-left-pos:0pt; -aw-rel-hpos:column; -aw-rel-vpos:paragraph; -aw-top-pos:0pt; -aw-wrap-type:inline" /> (_____)<img src="https://picture.zhihuicn.com/2020/11/28/00/07015bbb/SYS202011280021212270696198_ST/SYS202011280021212270696198_ST.005.png" width="82" height="89" alt="" style="-aw-left-pos:0pt; -aw-rel-hpos:column; -aw-rel-vpos:paragraph; -aw-top-pos:0pt; -aw-wrap-type:inline" /> (_____)</p></div></div>
<div><p>【答案】4 3 5 2 1 </p><p>【解析】</p><p>1. This schoolbag is beautiful.</p><p>2. I want to buy a new pen.</p><p>3. My father bought a computer for me yesterday.</p><p>4. This camera is nice. But it’s expensive.</p><p>5. The hat costs twenty yuan. I want to buy it.</p></div>
题型:听力题
※难度:较易
<div><div><p>【题目】听录音,选出正确的单词,每个单词读两遍。</p><p>(_____) 1. A. expensive B. cheap C. difficult</p><p>(_____) 2. A. send B. bought C. buy</p><p>(_____) 3. A. beautiful B. helpful C. yesterday</p><p>(_____) 4. A. cost B. computer C. camera</p><p>(_____) 5. A. twenty B. nice C. hundred</p></div></div>
<div><p>【答案】A B C A C </p><p>【解析】</p><p>1. expensive 2. bought 3. yesterday 4. cost 5. hundred</p></div>
题型:听力题
※难度:一般
<div><div><p>【题目】听录音,选出正确的句子,每个句子读两遍。</p><p>(_____) 1. A. Dad bought a computer for me yesterday. B. Dad bought a camera a for me yesterday.</p><p>(_____) 2. A. It’s cheap B. It’s expensive.</p><p>(_____) 3. A. Is it beautiful? B. Is it helpful?</p><p>(_____) 4. A. I want to buy a pencil. B. I want to buy a computer.</p><p>(_____) 5. A. It costs one hundred and eighteen yuan. B. It cost one hundred and eighty yuan.</p></div></div>
<div><p>【答案】B A B A B </p><p>【解析】</p><p>1. Dad bought a camera for me yesterday.</p><p>2. It’s cheap.</p><p>3. Is it helpful?</p><p>4. I want to buy a pencil.</p><p>5. It cost one hundred and eighty yuan.</p></div>
题型:听力题
※难度:一般
<div><div><p>【题目】听录音,判断句子正(T)误(F),每个句子读两遍。 </p><p>(_____) 1. This schoolbag is beautiful and cheap.</p><p>(_____) 2. I want to buy a camera.</p><p>(_____) 3. This is pen is nice, but it’s expensive.</p><p>(_____) 4. It costs two yuan. It’s cheap.</p><p>(_____) 5. This basketball costs one hundred and twenty yuan.</p></div></div>
<div><p>【答案】T F T T F </p><p>【解析】</p><p>1. This schoolbag is beautiful and cheap.</p><p>2. I want to buy a computer.</p><p>3. This is pen is nice, but it’s expensive.</p><p>4. It costs two yuan. It’s cheap.</p><p>5. This football costs one hundred and twenty yuan.</p></div>
题型:抄写题
※难度:较易
<div><div><p>【题目】Copy.(抄写。)hundred cheap expensive send</p><p><img src="https://picture.zhihuicn.com/2020/11/28/00/07015bbb/SYS202011280021216801103398_ST/SYS202011280021216801103398_ST.001.png" width="388" height="45" alt="" style="-aw-left-pos:0pt; -aw-rel-hpos:column; -aw-rel-vpos:paragraph; -aw-top-pos:0pt; -aw-wrap-type:inline" /></p></div></div>
<div><p>【答案】hundred cheap expensive send</p><p>【解析】</p><p>注意单词在四线三格中的占位。</p></div>
题型:抄写题
※难度:较易
<div><div><p>【题目】Copy.(抄写。)email cost beautiful helpful</p><p><img src="https://picture.zhihuicn.com/2020/11/28/00/07015bbb/SYS202011280021217582329140_ST/SYS202011280021217582329140_ST.001.png" width="388" height="45" alt="" style="-aw-left-pos:0pt; -aw-rel-hpos:column; -aw-rel-vpos:paragraph; -aw-top-pos:0pt; -aw-wrap-type:inline" /></p></div></div>
<div><p>【答案】email cost beautiful helpful</p><p>【解析】</p><p>注意单词在四线三格中的占位。</p></div>
题型:抄写题
※难度:较易
<div><div><p>【题目】Copy.(抄写。)—Is it pink? —Yes, it is.</p><p><img src="https://picture.zhihuicn.com/2020/11/28/00/07015bbb/SYS202011280021218208407625_ST/SYS202011280021218208407625_ST.001.png" width="388" height="45" alt="" style="-aw-left-pos:0pt; -aw-rel-hpos:column; -aw-rel-vpos:paragraph; -aw-top-pos:0pt; -aw-wrap-type:inline" /></p></div></div>
<div><p>【答案】—Is it pink? —Yes, it is.</p><p>【解析】</p><p>注意单词在四线三格中的占位及句子首字母要大写,标点符号抄写正确。</p></div>
题型:抄写题
※难度:较易
<div><div><p>【题目】Copy.(抄写。) It’s not beautiful, but it’s helpful.</p><p><img src="https://picture.zhihuicn.com/2020/11/28/00/07015bbb/SYS202011280021219458134778_ST/SYS202011280021219458134778_ST.001.png" width="388" height="45" alt="" style="-aw-left-pos:0pt; -aw-rel-hpos:column; -aw-rel-vpos:paragraph; -aw-top-pos:0pt; -aw-wrap-type:inline" /></p></div></div>
<div><p>【答案】It’s not beautiful, but it’s helpful.</p><p>【解析】</p><p>注意单词在四线三格中的占位及句子首字母要大写,标点符号抄写正确。</p></div>
题型:抄写题
※难度:较易
<div><div><p>【题目】Copy.(抄写。)It costs one hundred and eighteen yuan.</p><p><img src="https://picture.zhihuicn.com/2020/11/28/00/07015bbb/SYS202011280021220395937595_ST/SYS202011280021220395937595_ST.001.png" width="388" height="45" alt="" style="-aw-left-pos:0pt; -aw-rel-hpos:column; -aw-rel-vpos:paragraph; -aw-top-pos:0pt; -aw-wrap-type:inline" /></p></div></div>
<div><p>【答案】It costs one hundred and eighteen yuan.</p><p>【解析】</p><p>注意单词在四线三格中的占位及句子首字母要大写,标点符号抄写正确。</p></div>
题型:选择题
※难度:一般
<div><div><p>【题目】—Is it beautiful? ( )</p><p>—No, ______.</p><p>A.it is B.it isn’t C.it doesn’t</p></div></div>
<div><p>【答案】B</p><p>【解析】</p><p>句意“—它漂亮吗?—不,它不漂亮。”Is开头的一般疑问句,肯定回答是Yes, 主语+ is. 否定回答是No, 主语+ isn’t. 故选B。</p></div>
题型:选择题
※难度:较易
<div><div><p>【题目】This camera is ________. I can’t buy it. ( )</p><p>A.expensive B.nice C.helpful</p></div></div>
<div><p>【答案】A</p><p>【解析】</p><p>句意“这个相机很贵。我买不起。”A选项意思是贵的,B选项意思是好的,C选项意思是有用的,根据后面说买不起,可知A项符合。故选A。</p></div>
题型:选择题
※难度:较易
<div><div><p>【题目】My mother _______ a new pen for me yesterday. ( )</p><p>A.buying B.buy C.bought</p></div></div>
<div><p>【答案】C</p><p>【解析】</p><p>句意“我妈妈昨天给我买了个新钢笔。”根据yesterday,可知句子是一般过去时,谓语动词用过去式,A是现在分词,B是原形,C是过去式。故选C。</p></div>
题型:选择题
※难度:一般
<div><div><p>【题目】This schoolbag ______ thirty dollars. ( )</p><p>A.costs B.cost C.costing</p></div></div>
<div><p>【答案】A</p><p>【解析】</p><p>句意“这个书包三十美元。”A是动词的第三人称单数,B是动词原形,C是动词的现在分词,主语this schoolbag是单数,后面的动词用第三人称单数。故选A。</p></div>
题型:选择题
※难度:一般
<div><div><p>【题目】I want _____ a football. But I only can ____ a pen. ( )</p><p>A.to buy; buy B.to buy; to buy C.buying; buy</p></div></div>
<div><p>【答案】A</p><p>【解析】</p><p>句意“我想要买一个足球。但是我仅仅能买一支钢笔。”want to do sth想要做某事,动词不定式,排除C;can情态动词,后面的动词用原形,排除B。故选A。</p></div>
题型:匹配题
※难度:一般
<div><div><p>【题目】Choose.(看图选出正确的句子。)</p><p> </p><p>A. This toy bear is nice. It costs thirty yuan.</p><p>B. It’s very cheap. It only costs ten yuan.</p><p>C. This schoolbag costs one hundred and twenty yuan.</p><p>D. It’s helpful. It costs one hundred and eighty yuan.</p><p>E. This basketball costs sixty yuan. I can buy it.</p><p>1. <img src="https://picture.zhihuicn.com/2020/11/28/00/07015bbb/SYS202011280021224927344795_ST/SYS202011280021224927344795_ST.001.png" width="138" height="106" alt="" style="-aw-left-pos:0pt; -aw-rel-hpos:column; -aw-rel-vpos:paragraph; -aw-top-pos:0pt; -aw-wrap-type:inline" /> (_____)</p><p>2. <img src="https://picture.zhihuicn.com/2020/11/28/00/07015bbb/SYS202011280021224927344795_ST/SYS202011280021224927344795_ST.002.png" width="152" height="105" alt="" style="-aw-left-pos:0pt; -aw-rel-hpos:column; -aw-rel-vpos:paragraph; -aw-top-pos:0pt; -aw-wrap-type:inline" />(_____)</p><p>3. <img src="https://picture.zhihuicn.com/2020/11/28/00/07015bbb/SYS202011280021224927344795_ST/SYS202011280021224927344795_ST.003.png" width="182" height="92" alt="" style="-aw-left-pos:0pt; -aw-rel-hpos:column; -aw-rel-vpos:paragraph; -aw-top-pos:0pt; -aw-wrap-type:inline" /> (_____)</p><p>4. <img src="https://picture.zhihuicn.com/2020/11/28/00/07015bbb/SYS202011280021224927344795_ST/SYS202011280021224927344795_ST.004.png" width="150" height="82" alt="" style="-aw-left-pos:0pt; -aw-rel-hpos:column; -aw-rel-vpos:paragraph; -aw-top-pos:0pt; -aw-wrap-type:inline" /> (_____)</p><p>5. <img src="https://picture.zhihuicn.com/2020/11/28/00/07015bbb/SYS202011280021224927344795_ST/SYS202011280021224927344795_ST.005.png" width="127" height="85" alt="" style="-aw-left-pos:0pt; -aw-rel-hpos:column; -aw-rel-vpos:paragraph; -aw-top-pos:0pt; -aw-wrap-type:inline" />(_____)</p></div></div>
<div><p>【答案】C E D B A </p><p>【解析】</p><p>1. 图片显示一个书包120元,与选项C. This schoolbag costs one hundred and twenty yuan. 这个书包一百二十元。匹配。故选C。</p><p>2. 图片显示一个篮球60元,与选项E. This basketball costs sixty yuan. I can buy it.这个篮球60元。我能买它。匹配。故选E。</p><p>3. 图片显示一辆自行车180元,与选项D. It’s helpful. It costs one hundred and eighty yuan.它很有用。它一百八十元。匹配。故选D。</p><p>4. 图片显示一支钢笔10元,选项B. It’s very cheap. It only costs ten yuan.它很便宜。它只花了10元。匹配,故选B。</p><p>5. 图片显示一个玩具熊30元,与选项A. This toy bear is nice. It costs thirty yuan. 这个玩具熊很漂亮。它30元。匹配。故选A。</p></div>
题型:判断题
※难度:一般
<div><div><p>【题目】Read and judge.(读一读,判断句子正(T)误(F)。</p><p>(_____) 1. This pen costs ten yuan. <img src="https://picture.zhihuicn.com/2020/11/28/00/07015bbb/SYS202011280021226958297690_ST/SYS202011280021226958297690_ST.001.png" width="119" height="75" alt="" style="-aw-left-pos:0pt; -aw-rel-hpos:column; -aw-rel-vpos:paragraph; -aw-top-pos:0pt; -aw-wrap-type:inline" /></p><p>(_____) 2. This book costs thirty yuan. <img src="https://picture.zhihuicn.com/2020/11/28/00/07015bbb/SYS202011280021226958297690_ST/SYS202011280021226958297690_ST.002.png" width="161" height="63" alt="" style="-aw-left-pos:0pt; -aw-rel-hpos:column; -aw-rel-vpos:paragraph; -aw-top-pos:0pt; -aw-wrap-type:inline" /></p><p>(_____) 3. This camera is expensive. <img src="https://picture.zhihuicn.com/2020/11/28/00/07015bbb/SYS202011280021226958297690_ST/SYS202011280021226958297690_ST.003.png" width="128" height="85" alt="" style="-aw-left-pos:0pt; -aw-rel-hpos:column; -aw-rel-vpos:paragraph; -aw-top-pos:0pt; -aw-wrap-type:inline" /></p><p>(_____) 4. It costs one hundred and twenty yuan. <img src="https://picture.zhihuicn.com/2020/11/28/00/07015bbb/SYS202011280021226958297690_ST/SYS202011280021226958297690_ST.004.png" width="102" height="114" alt="" style="-aw-left-pos:0pt; -aw-rel-hpos:column; -aw-rel-vpos:paragraph; -aw-top-pos:0pt; -aw-wrap-type:inline" /></p><p>(_____) 5. —I want to buy an ice cream. —It costs three yuan. <img src="https://picture.zhihuicn.com/2020/11/28/00/07015bbb/SYS202011280021226958297690_ST/SYS202011280021226958297690_ST.005.png" width="105" height="127" alt="" style="-aw-left-pos:0pt; -aw-rel-hpos:column; -aw-rel-vpos:paragraph; -aw-top-pos:0pt; -aw-wrap-type:inline" /></p></div></div>
<div><p>【答案】T F T F T </p><p>【解析】</p><p>1. 句意:这支钢笔10元。图片显示钢笔10元,句子与图片相符。故答案为T。</p><p>2. 句意:这本书30元,图片显示书20元,句子与图片不符。故答案为F。</p><p>3. 句意:这个相机很贵。图片显示相机22000元,说明很贵,句子与图片相符。故答案为T。</p><p>4. 句意:它120元。图片显示的是130元,句子与图片不符。故答案为F。</p><p>5. 句意:—我想要买一个冰淇淋。—它3元。图片显示冰淇淋3元,句子与图片匹配。故答案为T。</p></div>
页:
[1]