admins 发表于 2021-3-31 20:18:18

外研版(一起)英语四年级下册Module 2 Unit 2 It costs one hundred and eighteen y

题型:选择题
    ※难度:一般
    <div><div><p>【题目】I want______a pen. (   )</p><p>A.buy&#xa0;B.to buy&#xa0;C.buying</p></div></div>
<div><p>【答案】B</p><p>【解析】</p><p>略</p></div>

    题型:选择题
    ※难度:较易
    <div><div><p>【题目】This pen is________. It costs one hundred and eighteen yuan. (   )</p><p>A.cheap&#xa0;B.nice&#xa0;C.expensive</p></div></div>
<div><p>【答案】B</p><p>【解析】</p><p>略</p></div>

    题型:选择题
    ※难度:一般
    <div><div><p>【题目】The pen_______ two yuan. It’s cheap and nice. (   )</p><p>A.costs&#xa0;B.cost&#xa0;C.is</p></div></div>
<div><p>【答案】A</p><p>【解析】</p><p>略</p></div>

    题型:选择题
    ※难度:较易
    <div><div><p>【题目】The basketball costs___________. <img src="https://picture.zhihuicn.com/2020/11/27/23/d0cb1caf/SYS202011272344075103111545_ST/SYS202011272344075103111545_ST.001.png" width="76" height="93" alt="" style="-aw-left-pos:0pt; -aw-rel-hpos:column; -aw-rel-vpos:paragraph; -aw-top-pos:0pt; -aw-wrap-type:inline" /> (   )</p><p>A.eighty-five yuan.&#xa0;B.eighteen five&#xa0;C.seventy-five yuan</p></div></div>
<div><p>【答案】A</p><p>【解析】</p><p>略</p></div>

    题型:选择题
    ※难度:较易
    <div><div><p>【题目】_________ costs three yuan. <img src="https://picture.zhihuicn.com/2020/11/27/23/d0cb1caf/SYS202011272344075884767105_ST/SYS202011272344075884767105_ST.001.png" width="71" height="86" alt="" style="-aw-left-pos:0pt; -aw-rel-hpos:column; -aw-rel-vpos:paragraph; -aw-top-pos:0pt; -aw-wrap-type:inline" /> (   )</p><p>A.The pen&#xa0;B.The ball&#xa0;C.The ice cream.</p></div></div>
<div><p>【答案】A</p><p>【解析】</p><p>略</p></div>

    题型:翻译
    ※难度:一般
    <div><div><p>【题目】翻译。</p><p>The bag costs one hundred and thirty yuan. It’s expensive.<img src="https://picture.zhihuicn.com/2020/11/27/23/d0cb1caf/SYS202011272344076822240106_ST/SYS202011272344076822240106_ST.001.png" width="102" height="114" alt="" style="-aw-left-pos:0pt; -aw-rel-hpos:column; -aw-rel-vpos:paragraph; -aw-top-pos:0pt; -aw-wrap-type:inline" /></p><p>______________________________________________</p></div></div>
<div><p>【答案】这个包值130元。它是贵的。</p><p>【解析】</p><p>略</p></div>

    题型:翻译
    ※难度:一般
    <div><div><p>【题目】翻译。</p><p>The pen costs ten yuan. It’s cheap. <img src="https://picture.zhihuicn.com/2020/11/27/23/d0cb1caf/SYS202011272344077603465849_ST/SYS202011272344077603465849_ST.001.png" width="121" height="73" alt="" style="-aw-left-pos:0pt; -aw-rel-hpos:column; -aw-rel-vpos:paragraph; -aw-top-pos:0pt; -aw-wrap-type:inline" /></p><p>______________________________________________</p></div></div>
<div><p>【答案】钢笔值10元。它是便宜的。</p><p>【解析】</p><p>略</p></div>

    题型:判断题
    ※难度:一般
    <div><div><p>【题目】读一读,判断正误。正确的写T ,错误的写F:</p><p>The pen costs eight yuan. <img src="https://picture.zhihuicn.com/2020/11/27/23/d0cb1caf/SYS202011272344078385221409_ST/SYS202011272344078385221409_ST.001.png" width="146" height="93" alt="" style="-aw-left-pos:0pt; -aw-rel-hpos:column; -aw-rel-vpos:paragraph; -aw-top-pos:0pt; -aw-wrap-type:inline" />_______</p></div></div>
<div><p>【答案】F</p><p>【解析】</p><p>略</p></div>

    题型:判断题
    ※难度:较易
    <div><div><p>【题目】读一读,判断正误。正确的写T ,错误的写F:</p><p>&#xa0;</p><p>The book costs twenty yuan. <img src="https://picture.zhihuicn.com/2020/11/27/23/d0cb1caf/SYS202011272344079166447152_ST/SYS202011272344079166447152_ST.001.png" width="199" height="68" alt="" style="-aw-left-pos:0pt; -aw-rel-hpos:column; -aw-rel-vpos:paragraph; -aw-top-pos:0pt; -aw-wrap-type:inline" /> _______</p></div></div>
<div><p>【答案】T</p><p>【解析】</p><p>略</p></div>

    题型:判断题
    ※难度:一般
    <div><div><p>【题目】读一读,判断正误。正确的写T ,错误的写F:</p><p>&#xa0;</p><p>The pen costs one hundred and eighty yuan. <img src="https://picture.zhihuicn.com/2020/11/27/23/d0cb1caf/SYS202011272344080104820153_ST/SYS202011272344080104820153_ST.001.png" width="117" height="85" alt="" style="-aw-left-pos:0pt; -aw-rel-hpos:column; -aw-rel-vpos:paragraph; -aw-top-pos:0pt; -aw-wrap-type:inline" />_______</p></div></div>
<div><p>【答案】F</p><p>【解析】</p><p>略</p></div>

    题型:判断题
    ※难度:一般
    <div><div><p>【题目】读一读,判断正误。正确的写T ,错误的写F:</p><p>&#xa0;</p><p>The toy bear costs one hundred and eight yuan. <img src="https://picture.zhihuicn.com/2020/11/27/23/d0cb1caf/SYS202011272344080728898638_ST/SYS202011272344080728898638_ST.001.png" width="195" height="91" alt="" style="-aw-left-pos:0pt; -aw-rel-hpos:column; -aw-rel-vpos:paragraph; -aw-top-pos:0pt; -aw-wrap-type:inline" />_______</p></div></div>
<div><p>【答案】T</p><p>【解析】</p><p>略</p></div>
页: [1]
查看完整版本: 外研版(一起)英语四级下册Module 2 Unit 2 It costs one hundred and eighteen y